Erekcja po holendersku

Jakiś czas temu można było usłyszeć o tzw. donosach na polaków. Pomysł na wysyłanie skarg na emigrantów pracujących zarobkowo w Holandii powstał w głowie p. Geerta Wildersa  z parti PVV. Antyimigracyjne holenderskie ugrupowanie PVV stworzyło stronę internetową, na której można składać skargi na polskich imigrantów.

List otwarty do społeczeństwa holenderskiego i jego liderów politycznych

Polska ambasada w Hadze skrytykowała tę inicjatywę jako szkodliwą i nieuzasadnioną. Autorzy portalu przypominają, że odkąd w maju 2007 roku Holandia otworzyła swój rynek pracy dla nowych państw członkowskich UE, w tym Polski, do kraju przybyło ok. 200 000-350 000 imigrantów zarobkowych.

„Ta strona internetowa ma służyć zbadaniu negatywnych zjawisk, jakie nasiliły się wraz z imigracją, takich jak przestępczość, alkoholizm, narkomania czy porzucanie śmieci” – przekonywał deputowany PVV Ino van den Besselaar.”

„Pomysł PVV jest szkodliwy, obraźliwy i nie służy spokojnej debacie” – ocenił rzecznik prasowy polskiej placówki dyplomatycznej w Holandii Janusz Wołosz. Jak podkreślił, jest to również działanie nieuzasadnione. „Rolę, jaką samozwańczo przyznali sobie autorzy portalu w zajmowaniu się skargami, pełnią już inne instytucje i organizacje publiczne, takie jak policja, rzecznik praw obywatelskich czy władze gmin” – wyjaśnił Janusz Wołosz. Zapewnił też, że przygotowywane jest pismo do władz PVV ze stanowiskiem Polski.

„Polska ma świadomość, że pomysł utworzenia portalu to ‚zjawisko partyjne’ wewnątrz PVV, która stara się w ten sposób odzyskać słabnącą popularność wśród wyborców i jako takie nie odzwierciedla stanowiska holenderskiego rządu” – zaznaczył rzecznik.

Mr Polska

Zobaczyłem portal Wildersa i po prostu mnie to zdenerwowało. Męczyło mnie to, że jedyne co jest w gazetach i w telewizji o Polakach, to tylko, że kradną albo że piją. Miałem uczucie, że jednak dużo ludzi myśli inaczej, że dobrze myślą o Polakach. Dlatego otworzyłem tę stronę, żeby ludzie mogli wpisać fajne historie, które przeżyli z Polakami, żeby mogli napisać, dlaczego spodobała im się Polska” – tłumaczy raper w rozmowie z korespondentką RMF FM Katarzyną Szymańską-Borginon

Ciekaw jestem czy uruchomienie podobnej witryny, ale skierowanej w drugą stronę nie byłoby ciekawym odbiciem dla bieżących problemów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s